جمعه ۱۵ فروردين ۱۳۹۹| Friday, 03 April 2020
کد خبر: ۱۱۹۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۰
ادعایِ مغرورانه ای نیست اگر بگویم هرچه از محیط شهرنشینی و پر تجمع دوری جوییم خطر ابتلا به این ویروس کمتر بوده و همین است که کارشناسان مربوط به این نتیجه رسیده اند که مناطق عشایری بواسطه تحرک بدنی که مقتضای
بازتاب دنا:نویسنده و مخاطب خوش ذوق و هنرمند این پایگاه خبری با ارسال یادداشتی تحت عنوان«گذر از گردنه سخت» درباره روزهای کرونایی کشور نکاتی جالب و خواندنی را به رشته تحریر در آورده است.

به گزارش”بازتاب دنا” استاد محراب ظهرابی از دیار تاریخی چرام،متخلص به "شیخ تبار چرامی” با ارسال یادداشتی برای این پایگاه خبری به تجزیه و تحلیل روزهای کرونایی مردمان ایران زمین پرداخته است.

متن این یادداشت عینا منتشر می شود:

بسمه تعالی

( گذر از گردنه ی سخت)

 شیخ تبارِ چرومی
              (  م   ظ   )

تقدیم به پرستاران گمنام شیفت شب

تاریخ را که ورق بزنیم و یا اگر  پایِ صحبت بزرگان قوم بنشینم در همین قلمرو جغرافیایی زندگیمان که میراثی پرنشیب و فراز از اجداد و نیاکان است، بلاهای متعدد  طبیعی و یا گاه دست ساز از قبیل سیل، زلزله، آتش سوزی، جنگ ، تصادفات زمینی و هوایی و بیماریهای واگیر را  در می یابیم.

      گرچه به خواست طبیعت جمعیت انسانی در هر دوره ی زمانی متفاوت بوده و آهنگ رشد و نمودار آن سیر صعودی داشته است  اما به فراخور این رشد جمعیت، توسعه و پیشرفت و امکانات لازم برای کنترل و مهار این بلایا نیز به مراتب پا به پای آنها  بدست توانا دانشمندان و مخترعین به خدمت بشر در آمده تا روح امیدواری و نشاط در میان مردم ما زنده بماند.

    بی شک به  مقتضای سن همه ما  کم و بیش از این بلاها دیده و تجربه کرده ایم،  اما این یکی با نامِ  با کلاسِ  کرونا  که هدیه ی ناخواسته ای از سرزمینِ  اژدهاهای زرد  و یا مهمان ناخوانده ای از قلمرو  چشم بادامیهاست  حسابی همه ی ما را به حصرِ خانگی در آورده است

    ادعایِ مغرورانه ای نیست اگر بگویم هرچه از محیط  شهرنشینی و پر تجمع دوری جوییم خطر ابتلا به این ویروس کمتر بوده و همین است که کارشناسان مربوط به این نتیجه رسیده اند که مناطق عشایری بواسطه تحرک بدنی که مقتضای کار آنها بوده و مصرف مداوم لبنیات و نیز برخورداری از نعمت هوای پاک است کمتر بوسیله ی این ویروس  تهدید میشود .

     در جایی گفته ام که شاید بروز این واقعه گرچه  جان تعدادی از اقشار جامعه ما را  مفت از ما گرفته است اما شاید  سببِ خیری باشد  که ما را  در مقابل خطرات و بیماریهای سهمگین تر آبدیده  و ‌واکسینه نماید.
و لزوم و ضرورت رعایت بهداشت فردی را بصورت یک عادت  و فرهنگ همیشگی در میان ما نهادینه نماید !!

و شاید تلنگری باشد تا مسئولین ما این را به صورت یک درس در برنامه خود بگنجانند که این ملتِ همیشه قانع سزاوار این است که به  زیرساختهای بهداشت و درمان او بیشتر توجه و پرداخته شود.

تا مسئولین ما بخود آیند که اگر برگهای سبز درخت اعتماد  این مردم خوب و سازگار   پاییز نیامده و در دم دم بهار بریزند این باغ روزی از آنها روی گردان خواهد شد.

وشاید سبب خیری باشد تا   از این رهگذر و در این شرایط سخت که نیاز اولیه ی این مردم دستکش و ماسک است کسانی را که برای پر کردن جیبِ نامبارکشان ناجوانمردانه  دست به احتکار میزنند خوب  بشناسند !!!

وشاید اکنون که زدودنِ جو هراس و استرس و تولد روح امید و امیدواری لازمه ی اصلی مقابله با این اپیدمی است، کسانی را که با تبلیغ کلیپ های یاس و ترس مشوق ناخودآگاه و آگاه کرونا  و کرونا ها  هستند  به مردم چهره و رخ بنمایانند !!.

بله عزیزان  سر انجام دیر یا زود  این بلا  از سرزمین ما رخت بر می بندد  اما  ما میمانیم و خاطرات خوش از همدردان خوب و یا خاطره ناخوش  از  بی دردان نامهربان !!

ما می مانیم و تعاون و همکاری و رعایت بهداشت و لزوم اعتماد مردم و مسئولین ..
      یا علی مدد
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
0
0
احسنت جناب ظهرابی
ما که هاشمی را شکست دادیم کرونا را هم شکست میدیم
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: