سه‌شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹| Tuesday, 11 August 2020
کد خبر: ۱۶۶۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۷
سازمان محترم مردم نهاد ندای جنوب عملکرد یک مجموعه پرتلاش را که بصورت شبانه روزی جهت رفاه حداقلی مردم این دیار از هرکوششی دریغ نمی نمایند را بصورت غیر کارشناسی شده در اذهان عمومی دچار شبهه کرده است
بازتاب دنا:روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد به نامه سازمان مردم نهاد ندای جوان واکنش نشان داد.

به گزارش”بازتاب دنا” منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به خبر منتشر شده در این پایگاه اطلاع رسانی با موضوع اعتراض به عملکرد آن اداره کل در حفاظت از گیاه کمیاب کرفس کوهی بیانیه ای منتشر کرده است.

روابط عمومی آن اداره کل ضمن غیرکارشناسی خواندن انتقادات سازمان مردم نهاد ندای جوان بیانیه ای صادر و در اختیار این پایگاه اطلاع رسانی قرار داده است که عینا منتشر می شود:

بسم الله الرحمن الرحیم

جوابیه اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کهگیلویه در خصوص کرفس دل افروز به سازمان مردم نهاد ندای جوان.

باسلام"

این سایت به نقل از سازمان مردم نهاد ندای جنوب  در خصوص کرفس کوه دل افروز مطالبی را نگاشته است، جهت تنویر افکار عمومی نیاز هست که در این خصوص بصورت فنی جوابیه ای به این رسانه محترم داده شود .

دغدغه مندی در خصوص مسئله طبیعت همیشه از جایگاه ویژه ای برخوردار هست و می باشد، چرا که این مهم با زندگی تک به تک انسانها یک پیوند ناگسستنی دارد وانگهی آگاهی بخشی،نقد منصفانه و مشارکت مردم در این میان بعنوان یک راهبرد و راهکار تعریف شده  دارای نقش و کاراکتر اساسی در یک مسیر رو به توسعه است و دارای ارزش افزوده است.

سازمان محترم  مردم نهاد ندای جنوب عملکرد یک مجموعه پرتلاش را که بصورت شبانه روزی جهت رفاه حداقلی مردم این دیار از هرکوششی دریغ نمی نمایند را بصورت غیر کارشناسی شده در اذهان عمومی دچار شبهه کرده است،در این خصوص ذکر مواردی در آن گفتار نیاز به  توجیه دارد : 

 ۱_ این سازمان مردم نهاد عملکرد یک مجموعه خدمت گذار(اداره منابع طبیعی و آبخیزداری) در خصوص گیاه کرفس را مورد ارزیابی قرار داده و این را با توجه به اینکه قبل از  قلم زدن در این موارد نیازِ مراجعه به متخصصان امر در زمینه منابع طبیعی از ضروریات اطلاع رسانی تخصصی است. 
لازم به توضیح است ارزیابی فنی و کارشناسی شده در مورد کرفس دل افروز و سایر مناطق قرق و طرحهای مختلف درختکاری و نهالکاری توسط دستگاههای ارزیاب استانی و کشوری و کارشناسان خبره،متخصص و مجرب ارزیابی می شود، فعالیت هایی من جمله جنگل کاری ،نهال کاری،بذرکاری،حفاظت از منطقه،بذرگیری و غیره ...(منابع طببعی)بعنوان دستگاه برتر در سطح استان معرفی و مناطق مختلف پایلوت، این اداره کل را تبدیل به یکی از پرکاربردترین و موثرترین دستگاه ها شناخته شده است.
 
۲_گیاه سردسیری کرفس از اواسط بهمن ماه رویش خود را آغاز می نماید و با شروع فصل گرما تا اواخر اردیبهشت ماه بطور کامل و طبق فرمول طبیعی خودش خشک و در طبیعت پخش می شود .

۳_ گیاه کرفس در اواسط خردادماه به مرحله بذرکاری و در اواسط مردادماه قابل بذرگیری است. قابل ذکر است در ذخیرگاه دل افروز باتوجه به وسعت کم آن، تعداد انگشت شماری ساقه روئید و متوسط بذر از هر بوته بین ۱۵ الی ۱۷ گرم می باشد در صورتی که مجموع بذر جمع آوری شده در کل عرصه ۲۰ هکتاری در سال ۱۳۹۷ (۳ کیلوگرم) بوده که حقوق دونفر نیروی ها حفاظتی(نگهبان) برای جمع آوری بذر بمدت ۳ ماه معادل ۱۲۰۰۰۰۰۰ میلیون تومان می شود و این باتوجه به وضعیت و شرائط اقتصادی عملا توجیه پذیر نیست،در صورتی که با همین مقدار هزینه می توان تعداد ۶۰۰۰ اصله نهال کرفس ۲ ساله خرید کرد و در منطقه هدف کاشت نمود .

۴_منابع طبیعی و آبخیزداری بعنوان متولی طبیعت و انفال در قالب شرکت تعاونی های مشارکتی و سازمان های مردم نهاد از هرگونه طرح پژوهشی،عمران و آبادی پربازده اقتصادی در یک منطقه در قالب(حفاظت و نگهداری) به جِد با عقد قرار داد فی مابین استقبال می کند و مشتاقانه و صمیمانه در جهت حفظ و احیای مناطق بر اساس استعداد و پتانسیل های منطقه هدف قائل به همکاری مستمر و پیگیر است.

در پایان ضمن تشکر از حساسیت مردمی به استحضار سازمان مردم نهاد ندای جوان رسانده می شود که خود را مدافع منابع طبیعی و محیط زیست می داند،کار فرهنگی،آموزشی و حفاظتی از شاخص های اولیه هر NGO زیست محیطی است و قاعده رفتاری آنها به استناد اساس نامه های این سمن ها همکاری و ترویج (فرهنگ،آموزش و حفاظت) از زیسب بوم هست،کما اینکه در بهمن ماه ۹۷_۹۸ دست خود را جهت حفاظت از ذخیرگاه کرفس دراز کردیم اما متأسفانه جواب مثبت و حساس و دغدغه مندی به مجموعه منابع طبیعی داده نشد که در نوع خود جای بسی تعجب است ! (به عمل کار برآید به سخندانی نیست)، حساسیت ها زمانی معنای حقیقی به خودشان می گیرند که اصطلاح(کُنش عملی اجتماعی) از فضای مجازی به فضای حقیقی و میدان عمل کشانیده شود. 

کرفس نمونه کوه زیبای دل افروز یک منطقه استراتژیک طبیعی است که باید با شایستگی، وحدت و فرهنگ درست به طور خاص بعنوان یک محیط حفاظت شده با رویکردی از ارزش داروئی نتایج مطلوبی را به بار آورد و این محقق نخواهد شد الا با مشارکت درست و فرهنگ سازی و فرهنگ پذیری موجه،اصولی و فنی،در این صورت این گیاه ارزشمند را تقویت و احیاء کرده ایم.

روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کهگیلویه
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
دوستدار طبیعت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
0
0
متن روابط عمومی سراسر فرار از مسئولیت است اگر میفرمایید مردادماه فصل بذرگیری هست شما قرار داد هاتون تا پایان خرداد با قرق بان بوده و بعد از خرداد رها کردید این همه تماقض گفتار در یک متن یک صفحه ای
روابط عمومی با سواد
لطفا خودت مجددا متن مطالعه بفرمایید
در ضمن شما را ارجاع میدیم به مصاحبه اقای اویزش در سه ماه قبل بعد وعده وعید های سرخرمنی را ببین
سوما بلایی بر سر سمن می اورید که دست از پا درازتر برگردند
دوستدار طبیعت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
0
0
متن روابط عمومی سراسر فرار از مسئولیت است اگر میفرمایید مردادماه فصل بذرگیری هست شما قرار داد هاتون تا پایان خرداد با قرق بان بوده و بعد از خرداد رها کردید این همه تماقض گفتار در یک متن یک صفحه ای
روابط عمومی با سواد
لطفا خودت مجددا متن مطالعه بفرمایید
در ضمن شما را ارجاع میدیم به مصاحبه اقای اویزش در سه ماه قبل بعد وعده وعید های سرخرمنی را ببین
سوما بلایی بر سر سمن می اورید که دست از پا درازتر برگردند
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: