چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹| Wednesday, 05 August 2020
کد خبر: ۱۷۰۶
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۵
گاهی اوقات یک عکس یا تصویر که از لنز یک دوربین منتشر می شود بیانگر حرف ها و تحلیل های زیادی است ،صدور و تاثیر آن نقش مهمی در برآورد و بیدارسازی و بعنوان یک آموزگارعمل می کند
بازتاب دنا: رئیس روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد تلاشهای پرسنل زحمتکش سازمان متبوعش را در مواجهه با آتش سوزیهای اخیر منابع استراتژیک زاگرس مورد ستایش قرار داد.

کیوان ضرغامی از دوست داران طبیعت با انتشار یادداشتی تحت عنوان (شرحی بر یک تصویر)در بخش سرمقاله”بازتاب دنا” صمیمانه از زحمات پرسنل دلسوز منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد در مواجهه با آتش سوزیهای اخیر کوههای زاگرس قدردانی کرد.

متن این مقاله عینا منتشر می شود:
شرحی بر یک تصویر

نویسنده؛کیوان ضرغامی

گاهی اوقات یک عکس یا تصویر که از لنز یک دوربین منتشر می شود بیانگر حرف ها و تحلیل های  زیادی است ،صدور و تاثیر آن نقش مهمی در برآورد و بیدارسازی و بعنوان یک آموزگارعمل می کند، فضای مشقت باری که بر این تصویر حاکم است اشاره به یک حرکت و جریان به نام پدیده شوم "آتش سوزی در جنگلها ومراتع" دارد . نیروهای پر تلاش منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد  که بر این تخته سنگ سخت دراز کشیده اند و با انواع خطرات مواجه هستند بر اثر ناچاری و از فرط خستگی امن ترین جایگاه در کوه را پیدا کرده تا بر روی آن و بعد از یک جنگ نابرابر با آتش دمی بیاسایند. اما چه خوابی ! حتی در خواب خود کابوس آتش را می بینند ! بالشتی از جنس سنگ و تخت خوابی خارا و محکم به نام صخره ! این یک روایت یکباره و چند باره نیست بلکه بصورت مداوم و مستمر در صعب العبورترین مناطق کوهستانی که قدم برداشتن در آنجا برای خیلی ها قابل تصور نیست این نیروها با حمل کردن دستگاههای دمنده و کوله پشتی های سنگین در ساعات تاریک و طاقت فرسای شب های متوالی و روزهای گرم، پی درپی برای نجات جان درخت این معجزه سبز رهسپار و عازم اند،در زمان هایی از شب که همه مردم در خواب شبانه خود به سر می برند این نیروها غیرت مند باشرف که گاهی خودخستگی را هم خسته می کنند عملا و با حسی زیبا و پرنشاط در حال خاموش کردن آتش و رهانیدن جان حتی یک خرگوش یا کبک و درخت از شعله های حریق اند، هراندازه که از دشواری های اطفاء حریق گفته شود بازهم کم گفته شده، و این فرایند بدهنجار حریق که توسط انسان های ناآگاه شعله می کشد متاسفانه همچنان ادامه دارد . 

معتقدیم یکی از مسائل مهم و تاثیرگذار بر موضوع حریق در جنگلها فرهنگ سازی و فرهنگ پذیری بعنوان یک اصل مهم و پایه ای و به طور کلی مشارکت مردم در سرنوشت خویش است.برداشت های فهمی مردم از منابع جنگلی و نقش جنگل بعنوان عامل توسعه برگرفته از مبانی دینی،کلامی  وعرفانی، متاثر از مقتضیات زمان،مکان و زیست بوم خود، یک نقش تعیین کننده در ثبوت منابع جنگلی و محصولات فرعی بعنوان یک سندراهبردی در چشم انداز این دیاراست.

ازجمله موضوعاتی که در شرح این تصویرِگویا مدنظراست، ضمن سختی کار،مشکلات  و کمبودهایی است که وجود دارد،خوب که بو کنیم بصورت روزانه بوی دود را از نقطه ای از زاگرس استشمام می کنیم ! هرروز تن درختان به لرزه می افتد و خودشان را آماده سوختن و پرپر شدن می کنند ! و اکوسیستم بصورتی خطرناک همانگونه که مشهود است دچار خسارت می شود.حمایت از منابع طبیعی باتوجه به این همه حجم شدیدکاری باید بعنوان یک ضرورت اساسی مدنظر قرار بگیرد،منابع طبیعی مختص به یک نهاد دولتی نیست بلکه تمامی محیط ما درگیر آن است و ارتباط مستقیم آن توجه حیاتی با زندگی تک به تک انسانها دارد،فقدان امکانات موثر درمجموعه ای که بدون از منت درحال حفاظت از جنگلها هستند مشهود است. 

اختصاص دادن اعتبارات بیشتر در خصوص اطفاء حریق و امکانات تاثیرگذار، همچنین اراده‌ای در نزد دولت برای حل ریشه‌ای معضل آتش سوزی‌های سریالی اخیر که در جنگلها اتفاق می افتد شاید باعث شود این کابوس تکراری به حداقل ممکن خود برسد . باید بدانیم که اتش سوزی یک پدیده خاص است و با آن باید بصورت خاص برخوردکرد آتش سوزی در جنگل ها اگر با مشارکت همه مردم و امکانات خوب و مکفی در همان ساعات اولیه خاموش نگردد سالها طول می کشد تا آن میدان آتش و اکوسیستم به حالت طبیعی خود بازگردد،شاید دربسیاری موارد هیچ گاه به حالت طبیعی خود بازنگردد پس اگر از وقوع و هشدار در مورد فاجعه سخنی به میان می آید معنای آن نابودی اکوسیستم ماست . در اینجا یکی دیگر از مهم ترین موضوعات رسانه ای شدن مداوم این خطر است. صداوسیما و رسانه ها می توانند با دعوت از کارشناسان خبره منابع طبیعی  درباره راه های کاهش احتمال وقوع آتش سوزی فرهنگ سازی کنند و می بایست با هشدار،هوشیاری و فرهنگسازی دراین زمینه مردم را  بصورت بیشتر و مداوم آگاه کنند.

شرح بر این تصویر از آنجاییکه همچنان  نیروهای منابع طبیعی  بصورت شبانه روزی جلودار آتش سوزی هایند ادامه دارد و علیرغم کمبود امکانات و اعتبارات، منابع طبیعی سطح عملیات و پایش خود را کاهش نداده بلکه بیش از پیش از ظرفیت های درون سازمانی خود استفاده می کند تا سطح حریق را به کمترین حد خود برساند .
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: