چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹| Wednesday, 05 August 2020
کد خبر: ۱۷۸۱
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۷
اوج گیری تنش ها و مشکلات بین دولت و مجلس آنهم در فاصله یک سال مانده به پایان کار قوه مجریه و همچنین افزایش مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا و تحریم نه تنها باعث بهبود وضعیت نشد، بلکه بر ادامه مشکلاتی که به ویژه کمر قشر ضعیف و کم درآمد جامعه را خم می کند، افزود. همین موضوع باعث شد که رهبر انقلاب خیلی زود به این مساله ورود کرده و در دیدار ویدئویی با...
تعریف و تذکر رهبری به مجلس یازدهمی‌ها/ از «انقلابی‌ترین مجلس» تا جلوگیری از «حرام شرعی»!

بازتاب دنا:حدود دو ماه از آغاز بکار مجلس یازدهم می گذرد؛ مجلسی که ترکیب آن در قبال مجلس دهم به شدت دگرگون شد و یک تفاوت معناداری را نسبت به گذشته پیدا کرد، به گونه ای که اکنون بیش از 75 درصد ترکیب مجلس به اصولگرایان اختصاص یافته است و نو اصولگرایان، تحولخواهان، مدیران دولت احمدی نژاد و اعضای جبهه پایداری در مجلس یازدهم سهم عمده ای را کسب کردند و اعتدالیون و اصلاح طلب کمترین میزان کرسی های بهارستان را از آن خود کردند.

به گزارش "بازتاب دنا"، برخلاف مجلس دهم، عمده اصولگرایان راه یافته به مجلس یازدهم مشی متفاوتی دارند و قریب به اتفاق آنها از بین مخالفان دولت تدبیر و امید انتخاب شده اند؛ لذا پس از تعیین ترکیب پارلمان در دوره جدید بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سال آخر سختی را برای «حسن روحانی» و دولتش در مواجهه با مجلس جدید پیش بینی کردند که در همین ابتدا برخی موارد آن مشاهده شد.

دلایل افزایش انتقادات مجلسی‌ها به دولت

همزمانی روی کار آمدن مجلس جدید، شیوع کرونا و افزایش مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها در کنار تعابیری مثل بی عملی دولت در مواجهه با مشکلات، باعث تشدید اعتراضات مجلسی ها به روحانی و دولتش شد تا جایی که برخی وزیران به مجلس فراخوانده شدند و مورد اعتراض و حتی توهین برخی نمایندگان عصبانی نیز قرار گرفتند. برخی نمایندگان هم به دنبال سئوال از رئیس جمهور و فراتر از آن استیضاح روحانی رفتند.

اوج گیری تنش ها و مشکلات بین دولت و مجلس آنهم در فاصله یک سال مانده به پایان کار قوه مجریه و همچنین افزایش مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا و تحریم نه تنها باعث بهبود وضعیت نشد، بلکه بر ادامه مشکلاتی که به ویژه کمر قشر ضعیف و کم درآمد جامعه را خم می کند، افزود. همین موضوع باعث شد که رهبر انقلاب خیلی زود به این مساله ورود کرده و در دیدار ویدئویی با نمایندگان مجلس بر جلوگیری از ادامه این روند تاکید کردند.

ایشان استمرار مشکلات و حاشیه ها بین دولت و مجلس را یک راه انحرافی تحلیل کردند که بعضی ها شاید بدشان نیاید شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند، افزودند: اطمینان داریم همه مشکلات موجود قابل حل است و مجلس باید با اولویت‌بندی مسائل، پرهیز از حاشیه‌سازی و نیز کار مخلصانه برای مردم در روند حل مشکلات، تأثیر محسوس بگذارد.

تاکید بر انجام کار برای مردم و پرهیز از جوزدگی

البته رهبرانقلاب به تمجید از مجلس فعلی هم پرداختند و مجلس یازدهم را از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس پس از انقلاب خواندند و گفتند: حضور «جوانان پرانگیزه، پر ایمان، پر توان، تحصیل‌کرده و کارآمد» در کنار شماری از مدیران انقلابی و دارای سوابق اجرایی، و نیز شماری از پیشکسوتان دارای سوابق نمایندگی، مجلس یازدهم را به مجلسی بسیار خوب و امیدبخش تبدیل کرده است.

حضرت آیت الله خامنه ای، «تورم، کاهش ارزش پول ملی، گرانی‌های بی‌منطق، مشکلات بنگاه‌های تولیدی و مشکلات ناشی از تحریم‌ها» را از جمله مسائلی خواندند که سختی معیشت را بویژه برای طبقات پایین و متوسط به همراه آورده است. پس از آن خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم تاکید کردند: «نیت الهی و خالص»، «کار برای مردم» و «پرهیز از جو زدگی» اولین توصیه حضرت آیت الله خامنه ای به نمایندگان مجلس بود.

دو تذکر مهم رهبر انقلاب به مجلس؛ از ماجرای ظریف تا برکناری روحانی

ایشان در موضوع تعامل قوا - که به نظر اشاره به جلسه نمایندگان مجلس با وزیر امور خارجه داشت - خطاب به نمایندگان مجلس عنوان کردند: روابط مجلس با دولتمردان باید مطابق قانون و شرع باشد، یعنی سؤال و تفحص به عنوان حق مجلس وجود داشته باشد اما توهین و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است. از برخوردهای احساسی و غیرمنطقی پرهیز شود و بیان دیدگاه و نظر مخالف متین، خردمندانه، قوی و قابل توجیه باشد.

رهبر انقلاب همچنین – با یادآوری موضوعی که اشاره به طرح مسائلی نظیر استیضاح و برکناری دولت از سوی مجلس داشت - با اشاره به سال آخر دولت گفتند: سال آخر دولتها معمولاً سال حساسی است و باید مراقبت شود که پیگیری امور به هیچ وجه سست نشود و بر همین اساس اعتقاد راسخ دارم که دولت ها باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهند و بعد از پایان دوره قانونی خود، امانت را با ارائه صورت وضعیت، به دولت بعدی تحویل دهند. در شرایط حساس سال آخر دولت و همچنین سال اول مجلس، باید دو قوه فضا را به گونه ای مدیریت کنند که به کار مهم کشور لطمه نخورد.

وقت حل مشکلات است نه دعواهای سیاسی

این سخنان رهبری ناظر به چند موضوع بود؛ اول اینکه ایشان افزایش مشکلات بین دولت و مجلس را در شرایطی که کشور از ناحیه مشکلات اقتصادی کرونا و تحریم و همچنین دمیدن دشمنان به این موضوع تحت فشار است را به هیچ عنوان صلاح ندانسته و رهآورد این موضوع را نه تنها حل نشدن مشکلا بلکه افزایش آن به ویژه برای بخش های ضعیف و کم درآمد جامعه و در نهایت افزایش نارضایتی مردم تحلیل کردند که اتفاقا قوای سه گانه باید برای برطرف کردن و حل آن برنامه ریزی کنند.

توجه رهبر انقلاب بر لزوم برطرف کردن و جمع کردن بساط حاشیه ها و جایگزینی مسائل و موضوعات اصلی به منظور رفع مشکلات کشور که هر روز منجر به کوچک تر شدن سفره مردم به ویژه طبقات کم درآمد می شود؛ موضوعی بود که در جلسه اخیر با نمایندگان مجلس مورد توجه قرار گرفت و رهبرانقلاب تمرکز بر رفع مشکلاتی نظیر «تورم، کاهش ارزش پول ملی، گرانی‌های بی‌منطق، مشکلات بنگاه‌های تولیدی و مشکلات ناشی از تحریم‌ها» را تنها با پرهیز از حاشیه ها و تمرکز بر موضوعات اصلی کشور امکان پذیر دانستند.

«نیروی جوانی، تحصیل کرده بودن نمایندگان و همچنین انقلابی بودن مجلس» تعاریفی بود که رهبر انقلاب از مجلس یازدهم و نمایندگانش کردند اما ایشان برای به سرانجام رساندن هرچه بهتر و درست تر تکالیف و مسئولیت های مجلس و نمایندگان از آنها خواستند که در انجام کارها «نیت الهی و خالص»، «کار برای مردم» و «پرهیز از جو زدگی» را سرلوحه اقدامات و فعالیت ها در طول دوران نمایندگی قرار بدهند.

در عین این تعاریف، ایشان دو تا نکته مهم به مجلسی ها متذکر شدند؛ موضوع اول، در ارتباط با نوع برخورد نمایندگان مجلس با دولت و نحوه استفاده از ابزار نظارتی شان بود. موضوعی که اینگونه بیان شد: «روابط مجلس با دولتمردان باید مطابق قانون و شرع باشد، یعنی سؤال و تفحص به عنوان حق مجلس وجود داشته باشد اما توهین و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است.» این مساله ناظر به برخوردی بود که برخی نمایندگان در هنگام حضور وزیر امورخارجه در صحن علنی مجلس از خود نشان دادند. پس انتظار می رود بعد از این شاهد تغییر رویه این دسته از نمایندگان و برخورد متمایز آنها در موارد مشابه بشود.

انتظار بهبود روبط دولت و مجلس به‌منظور انجام کار برای مردم

نکته بعدی، در ارتباط با لزوم ادامه کار دولت در سال آخر خود آنهم تا آخرین روز خود بود که مورد تاکید رهبری قرار گرفت. موضوعی که اینطور مطرح شد: «اعتقاد راسخ دارم که دولت ها باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهند و بعد از پایان دوره قانونی خود، امانت را با ارائه صورت وضعیت، به دولت بعدی تحویل دهند. در شرایط حساس سال آخر دولت و همچنین سال اول مجلس، باید دو قوه فضا را به گونه ای مدیریت کنند که به کار مهم کشور لطمه نخورد.»

برخی نمایندگان مجلس بنا داشتند که طرح سئوال از رئیس جمهور را بلافاصله کلید بزنند؛ حتی برخی جلوتر هم رفته و طرح استیضاح «حسن روحانی» را دنبال می کردند؛ مساله ای که طبیعتا تنش های زیادی در روابط دو قوه ایجاد می کرد و باعث می شد خیلی از امور و مسائل حیاتی آنهم در شرایطی که مشکلات سختی پیش روی کشور قرار گرفته بر زمین بماند؛ همین امر باعث ورود زودهنگام رهبری به این مساله شد.

این مساله باعث شد که تلاش عده ای از نمایندگان برای «برخورد سخت با روحانی و دولتش» که مورد نفی رهبری قرار گرفت در نهایت منجر به بازپسگیری طرح استیضاح و سئوال از رئیس جمهور در مجلس یازدهم بشود تا شرایط برای ایجاد فضای همکاری هرچه بیشتر بین دولت و مجلس مهیا شود. در حقیقت رهبری در همین شروع بکار مجلس علیرغم تمام تعاریف دو تذکر مهم به مجلس یازدهم دادند تا پس از این و حداقل در سال پایانی دولت روحانی نقشه راه باشد و جلوی برخی افراط و تفریط ها را بگیرد.

برچسب ها: رهبری ، تذکر ، مجلس ، دولت
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: